Jak a kdy aplikovat marmolit?

 • Kdy aplikovat marmolit?

 • Pokud jste se již rozhodli právě pro mozaikové omítky "marmolit" a váš podklad splňuje vše viz. článek "Vhodné podklady a povrchy pod marmolit?" můžete začít s aplikací. Před tím je ale ještě důležité vědět kdy je vhodné práci realizovat. Důležitým faktorem je počasí kdy by měla být teplota prostředí i podkladu při aplikaci a 48 hodin po aplikaci v rozmezí +5°C až +30°C (lépe +8°C až 25°C). Uvědomte si, že mozaikové omítky zasychají 24 hodin při 20°C a čím chladnější a vlhčí počasí je, tím se doba schnutí prodlužuje.

 • Penetrování podkladu?

 • Před aplikací mozaikové omítky "marmolitu" je potřeba podklad napenetrovat Kontaktním můstkem. Tato penetrace (obsahující jemný písek) by měla být probarvená do barvy převládající u odstínu mozaikové omítky tz. že pokud máte šedý marmolit, penetrace by měla být šedá. Penetraci jednoduše natřeme válečkem nebo malířskou štětkou na vyzrálý podklad. Pro lepší rozetíratelnost nařeďte vodou 1:10. Penetraci pak nechejte zaschnout a vyzrát 12-24 hodin dle teploty a vlhkosti vzduchu.

 • Příprava marmolitu?

 • Balení obsahuje směs již připravenou k aplikaci (pojivo, plnivo), není třeba nic přidávat, pouze promíchat. Promíchat můžete téměř čímkoliv, ale doporučuji vrtačku s míchací metlou. Pokud máte vrtačku s metlou, míchejte marmolit při otáčkách cca 400 otáček za minutu a míchejte dokud nebude hmota připravená. Postupujte tak, aby nedocházelo k napěnění omítkoviny, příliš dlouhé nebo intenzivní míchání může poškodit povrch barevných zrn.

 • Aplikace marmolitu?

 • Pokud máte vše připravené, můžeme začít s návodem jak nanést mozaikové omítky "marmolit". Omítkovina se nanáší nerezovým hladítkem rovnoměrně při vrstvě 1,5 násobku tloušťky zrna. Vždy si připravte dostatek materiálu na celou jednu plochy "od rohu k rohu". Aby nevznikly viditelné přechody, je potřeba dělat celistvé plochy bez přerušení. Omítku je třeba napojovat ještě před jejím zavadnutím tzv. "do živého". Povrch "utáhněte" hladítkem do kompaktní vrstvy tloušťky cca 2mm. Celý povrch granulátu je nutné dostatečně zahladit do plochy a smočit pojivem. Omítka se "netočí", pouze nanáší a uhlazuje. Doba zasychání nanesené omítky je přibližně 24 hodin při teplotě 20°C a relativní vlhkosti vzduchu 60%. V této době je nutno nanesenou vrstvu omítkoviny chránit před vodou a mrazem. 

Aplikace marmolitu

 • Když mozaiková omítka "marmolit" nevystačí, jde namíchat stejný odstín?

 • Vzhledem k použití granulátů z přírodního kameniva není možno vyloučit mírné odchylky mezi různými dodávkami (výrobními šaržemi) omítkoviny. Z tohoto důvodu se doporučuje plochy upravované různými šaržemi omítkoviny oddělit nebo provést sjednocení barevnosti různých dodávek jejich vzájemným smícháním a homogenizací pro každou ucelenou plochu.

 • Máte i další dotazy ohledně mozaikových omítek? Zajímá Vás jak je to s marmolitem v koupelně nebo v kuchyni? Potřebujete rady ohledně podkladu nebo spočítat kolik marmolitu budete potřebovat? Odpovědi na tyto dotazy naleznete na našem blogu "Blog s dotazy".

 • Nakupujte z důvěryhodných zdrojů, někteří dodavatelé nabízejí nekvalitní písek či pojivo a po dvou letech dochází k různým potížím. My si však písek i pojivo od základů připravujeme sami a díky tomu máme vše pod kontrolou. Jsme dodavateli stavebnin i velkých realizačních firem tz. že omítky musí být v té nejvyšší kvalitě.